help me find the slope of the roof plss

Answer:
The slope of the roof is 2ft / 6ft = 1ft / 3ft
Step-by-step explanation:
slope = rise / run
rise is the increasing height = 2ft
run is the length = 6ft
slope = 2ft / 6ft this can be simplified to 1ft / 3ft