aniyaknox123
aniyaknox123 aniyaknox123
  • 31-05-2022
  • History
contestada

An ice skating rink charges $1.50 to rent ice skates for 30 mins. What is the unit rate per hour for renting ice skates?

Respuesta :

stevethebest506
stevethebest506 stevethebest506
  • 31-05-2022

Answer: The correct answer is $3.

Explanation: 30 min is one-half of an hour. So, multiply 1.50 and 2. This gives you $3.

Answer Link
rdacoder
rdacoder rdacoder
  • 31-05-2022

Answer: $3 per hour

Explanation:

If you are charged $1.50 for 30 minutes and you simply double the time you rent your ice skates for.. your new cost would be double your original cost, or $3.

1.5×2 = 3

Answer Link

Otras preguntas

A 2500‐kg vehicle traveling at 25 m/s can be stopped by gently applying the breaks for 20 seconds. What is the average force supplied by the breaks to stop the
Do you think the buoyant force would be greater or smaller if the gold cube were suspended in water? Explain your answer.
Write a linear equation in standard form that crosses (4, -3) and (-2, 9):  Write a linear equation in slope-intercept form that is perpendicular to y = 3x – 4
Differentiate: f(x) = 3x ln(6x) − 3x
Differentiate: f(x) = 3x ln(6x) − 3x
how do you solve this
Why did Gandhi chose the spinning wheel as the symbol of Indian independence?
how do you write the word phrase for the algebraic expression y/5-10
What are two respectful strategies that a country may use to influence its population?
who was responsible for explaining the circulatory system.