The molality of a solid solution containing 867 g of aluminum and 14.9 g of copper is 0.27 mol/kg.
The molality of a solution is a way to express the concentration of the solute in a given mass of solvent.
Molality of solution is given by the formula given below:
In the given solid solution, aluminium is the solvent while copper is the solute.
Mass of solvent = 867 g = 0.867 Kg
Moles of solute = mass/molar mass
molar mass of copper = 64.0 g
moles of solute = 14.9/64 = 0.233 moles
Molality of solution = 0.233 mol/0.867 kg = 0.27 mol/kg.
Therefore, the molality of a solid solution containing 867 g of aluminum and 14.9 g of copper is 0.27 mol/kg.
Learn more about molality at: https://brainly.com/question/9149034
#SPJ2