The distance travelled by the object in the first 3 seconds will be 29.4 m.
The rate of change of velocity with respect to time is known as acceleration. According to Newton's second law, the eventual effect of all forces applied to a body is its acceleration.
The equation of the motion along the inclined plane;
[tex]\rm mg sin \theta - F_k = ma \\\\ 2 \times 9.81 \times sin 60^0 -3.929 = 2a \\\\ a= 6.533 \ m/sec ^2[/tex]
The distance traveled by the block for the given time interval ,t=3 sec is ;
[tex]\rm S= ut+ \frac{1}{2}at^2 \\\\ S= 0 \times 3 + \frac{1}{2} \times 6.533 \times (3)^2\\\\ S=29.4 \ m[/tex]
Hence,the distance travelled by the object in the first 3 seconds will be 29.4 m.
To learn more about acceleration, refer to the link;
https://brainly.com/question/2437624
#SPJ1