The amount, in grams, of [tex]N_2[/tex] that will be consumed to produce 265 grams of [tex]CaCN_2[/tex] will be 80.61 grams
From the equation of the reaction:
[tex]CaC_2 + N_2 --- > CaCN_2 + C[/tex]
The mole ratio of [tex]N_2[/tex] consumed to [tex]CaCN_2[/tex] produced is 1:1.
Mole of 265 grams of [tex]CaCN_2[/tex] = 265/92.11 = 2.88 moles
Equivalent moles of [tex]N_2[/tex] = 2.88 moles
Mass of 2.88 moles [tex]N_2[/tex] = 2.88 x 28.02 = 80.61 grams
More on stoichiometric calculations can be found here:https://brainly.com/question/27287858
#SPJ4