Ja’nayiah filled up her 16 gallon gas tank for $51.84 at Exxon.Rebecca filled up her 13 gallon gas tank for $44.33 at sheetz

Respuesta :

The person who got the best buy on gas was Ja’nayiah because this person paid $3.24 per gallon.

How much did Ja’nayiah pay per gallon?

  • $51.84 / 16= $3.24 per gallon.

How much did Rebecaca pay per gallon?

  • $44.33 / 13 = $3.41 per gallon.

What was the difference?

In summary, Rebecca paid  $0.17 more per gallon than her friend.

Note: This question is incomplete. Here is the missing section:

  • Who got the best price?

Learn more about gallon in: https://brainly.com/question/9917229

#SPJ1

ACCESS MORE