A company orders 27 boxed lunches from a deli for $245.70. if each boxed lunch costs the same amount, what is the unit cost of each boxed lunch?
pls help

Respuesta :

If the company orders 27 boxed lunches from a deli for $245.70 and each boxed lunch costs the same amount then the unit cost of each boxed lunched is $9.1.

What is the unit cost of each boxed lunch?

Given that;

  • 27 boxed lunches from a deli cost $245.70
  • Cost of 1 box = ?

To determine the unit cost of each boxed lunch, we say;

Cost of each box = $245.70 ÷ 27

Cost of each box = $9.1

Hence, if the company orders 27 boxed lunches from a deli for $245.70 and each boxed lunch costs the same amount then the unit cost of each boxed lunched is $9.1

Learn more word problems here: brainly.com/question/2610134

#SPJ1

ACCESS MORE