If the company orders 27 boxed lunches from a deli for $245.70 and each boxed lunch costs the same amount then the unit cost of each boxed lunched is $9.1.
Given that;
To determine the unit cost of each boxed lunch, we say;
Cost of each box = $245.70 ÷ 27
Cost of each box = $9.1
Hence, if the company orders 27 boxed lunches from a deli for $245.70 and each boxed lunch costs the same amount then the unit cost of each boxed lunched is $9.1
Learn more word problems here: brainly.com/question/2610134
#SPJ1