At Sam's Club, a case of 16 boxes of macaroni and cheese can be purchased for $24.00. Which equation could be used to describe this situation?

A. x+16=24
B. x-16= 24
C. x/16=24
D. 16x=24
Thanks

Respuesta :

Answer:

D

Step-by-step explanation:

16 times the # of boxes = $24.

You can solve this equation by doing 24/16=$1.5 per box

ACCESS MORE