preciousverduzco10 preciousverduzco10
  • 17-05-2022
  • Mathematics
contestada

Joe can paint 2 yards of fence for $48.60. What is the price per foot.

Respuesta :

profarouk profarouk
  • 17-05-2022

Answer:

the price per foot = $8,1

Step-by-step explanation:

Note : 2 yards = 2 × 3 = 6 foot

Then

Joe can paint 6 foots of fence for $48.60

Then

Joe can paint 1 foot of fence for 48.60 ÷ 6 = $8,1

Answer Link

Otras preguntas

The federal bureaucracy is part of which brand of government? a.executive branch b. legislative branch c. judicial branch d. the bureaucracy is not part of a
Which theory of incorporation holds that the due process clause of the fourteenth amendment created a broad but undefined set of rights based on fundamental fai
What is 7.24 divided by 7?plz show me how to do it
One drink means __________ A. a shot of 80 proof alcohol. B. one beer. C. either of the above
Classified by Aristotle, arguments that the writer/ speaker creates are known as __________________. A) Statistics B) Inartistic C) Hard Evidence D) Artistic
The dog was Hungary. As a result
whats the slope of 7x + 13y=91
Need help with question 1
Find the general solution of the given second-order differential equation. y'' − y' − 20y = 0
Jeremy has responded to the stress of his parents' divorce with excessive alcohol consumption and habitual smoking. these behaviors are most likely to place jer