vwasserzug0001
vwasserzug0001 vwasserzug0001
  • 16-05-2022
  • Mathematics
contestada

Chris bought 37 pounds of peanuts that cost $0.93 per pound. How much did he pay for peanuts?

Respuesta :

thahtoosint9
thahtoosint9 thahtoosint9
  • 16-05-2022

Answer:

$34.41

Step-by-step explanation:

rate = 0.93$/lb

amount = 37 lb

total = amount x rate

= 37 lb x 0.93$/lb

=34.41$

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP!!! I'M CONFUSED!!! What does Proponents of Freudian psychology question standard notions of "rationality" mean?
A carefully prepared and rehearsed speech that is presented from a brief set of notes is called a(n) ____________ speech.
is 5 a solution to the equation 2x^2 + 10 = 60 yes or no
Which of the following are characteristics of Mannerist painting?
How are folktales and fairy tales related?
Which of the following is a risk associated with having too little body fat? A) Breathibg problems B) Coronary heart disease C) Gallbladder disease D) Lack of s
Need help for4,5,6 dealing with isosceles triangles
An oxygen atom with a charge of (+2) has ______________________. a. two more protons than the neutral atom b. two fewer protons than the neutral atom c. two mor
what does le fleuve qui traverse paris s' appelle mean?
The price of greatness is responsibility meaning