vwasserzug0001
vwasserzug0001 vwasserzug0001
  • 16-05-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $2.13 per pound and Annie purchased 1.2 pounds. How much did she pay for strawberries if her answer is rounded to the nearest cent?

Respuesta :

haydenmartinez696 haydenmartinez696
  • 16-05-2022

Answer:

A. $2.78Step-by-step explanation:You would multiply the cost per pound, $2.14, by the amount of pounds bought, 1.3. Then round to the nearest hundredth.2.14 x 1.3 = 2.7822.782 rounded to the nearest hundredth is $2.78

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

You supervise the release of information (ROI) section in the health information management department of an acute care hospital, which is also a Level II regio
Coordinate plane with triangle EFG with E at 0 comma 5, F at 1 comma 1, and G at negative 2 comma 1. Point H at 1 comma 1 is on segment GF, and points E and H a
What amount of Earth is covered by oceans?​
Nosotros _____ unas carpetas. 1. quieres 2. quieremos 3. queremos 4. quieren
Hi can someone please help me with my math work?
Help please will mark brainly
HELLO answer this. Sidney needs to create a decimal number variable that will be added to another number. What kind of variable is required?A. binaryB. BooleanC
a) P varies inversely with x. If P=14 when x+16, write an equation for P and find the value of P when x=21 b) If b=. (3)/(x)+(3)/(y) what is the value of (1)/(b
Can someone give me an explanation on why the answer is D?
Which product is the better deal 60 oz for $7.20 or 75 oz for $8.25