Respuesta :
Answer : The moles of excess reactant, [tex]Br_2[/tex] is, 0.1625 mole.
Explanation : Given,
Mass of [tex]KI[/tex] = 50 g
Mass of [tex]Br_2[/tex] = 50 g
Molar mass of [tex]KI[/tex] = 166 g/mole
Molar mass of [tex]Br_2[/tex] = 160 g/mole
First we have to calculate the moles of [tex]KI[/tex] and [tex]Br_2[/tex].
[tex]\text{Moles of }KI=\frac{\text{Mass of }KI}{\text{Molar mass of }KI}=\frac{50g}{166g/mole}=0.301moles[/tex]
[tex]\text{Moles of }Br_2=\frac{\text{Mass of }Br_2}{\text{Molar mass of }Br_2}=\frac{50g}{160g/mole}=0.313moles[/tex]
Now we have to calculate the limiting and excess reagent.
The balanced chemical reaction is,
[tex]2KI+Br_2\rightarrow 2KBr+I_2[/tex]
From the balanced reaction we conclude that
As, 2 moles of [tex]KI[/tex] react with 1 mole of [tex]Br_2[/tex]
So, 0.301 moles of [tex]KI[/tex] react with [tex]\frac{0.301}{2}=0.1505[/tex] moles of [tex]Br_2[/tex]
From this we conclude that, [tex]Br_2[/tex] is an excess reagent because the given moles are greater than the required moles and [tex]KI[/tex] is a limiting reagent and it limits the formation of product.
The moles of excess reactant, [tex]Br_2[/tex] = Given moles - Required moles
The moles of excess reactant, [tex]Br_2[/tex] = 0.313 - 0.1505 = 0.1625 mole
Therefore, the moles of excess reactant, [tex]Br_2[/tex] is, 0.1625 mole.