A furniture store is having a weekend sale and is offering a 20% discount on patio chairs and tables. The sales tax on furniture is 6.25%. Using function composition, how can you represent the total amount, A, that you would need to pay for furniture that costs x dollars?

Respuesta :

The price will be reduced by 20%, so will become 0.8x
The tax will increase the amount by 0.0625 times
Thus:
A = 0.8x + 0.0625x
A = 0.8625x

Answer: A = 0.85x dollars.

Step-by-step explanation:

Since we have given that

Total Amount is represented as 'A'.

Cost of furniture = x dollars

Rate of discount = 20%

Amount of discount is given by

[tex]\frac{20}{100}\times x\\\\=0.2\times x\\\\=0.2x[/tex]

So, Amount after discount becomes

[tex]=x-0.2x\\\\=0.8x[/tex]

Rate of sales tax = 6.25%

Amount of sales tax is given by

[tex]\frac{6.25}{100}\times 0.8x\\\\=0.0625\times 0.8x\\\\=0.05x\ dollars[/tex]

So, Amount after sales tax becomes,

[tex]A=0.8x+0.05x\\\\=0.85x\ dollars[/tex]

Hence, A = 0.85x dollars.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico