workinglj workinglj
  • 04-05-2022
  • Mathematics
contestada

And 18 ounce box of raisins cause $2.88 a 24 ounce box of raisins cost $3.60 which one is the better deal

Respuesta :

Mala388
Mala388 Mala388
  • 04-05-2022

Answer:

the 24-ounce box

Step-by-step explanation:

18/2.88 = 6.25$

24/3.6 = 6.67$

Answer Link

Otras preguntas

A hydrogen atom is removed from the first carbon atom of a butane molecule and is replaced by a hydroxyl group. draw the new molecule formed.
Whats the differnce between religious and schizophrenia?
Because of its proximity7 to the ring of fire south east Asia often is threatened by mass and destructive waves called
Darryl’s credit card has a minimum monthly payment of 2.51% of the card’s balance. If Darryl currently owes $1,431.72, what is his minimum payment, to the neare
A database program would probably used to: a. track purchases on a commercial website b. explain to your supervisor why you would be missing work c. create a
Los anillos para pistones de un motor de automóvil se producen mediante un proceso de fundición. quiere establecerse el control estadístico del diámetro interio
What is the smallest structure visible with a light microscope?
what the first thing you should do when you find yourself in a conflict
The type of map above is used to show borders and boundaries. It also shows capitals, cities, and towns. What kind of map is shown in this image? A. a physic
which transport process always involves the movement of materials from inside the cell to the outside the cell