marenee
contestada

A 25 newton force applied on an object moves it 50 meters. The angle between the force and displacement is 40.0°. What is the value of work being done on the object?
0 joules
9.6 × 102 joules
1.2 × 103 joules
-9.6 × 102 joules
-1.2 × 103 joules

Respuesta :

B. hopefully I helped

Answer:

The right option is 9.6 x 10² joules.

Explanation:

Given a 25 newton force applied on an object with a 40° angle, that moves it 50 meters, you have to employ the formule for work that states that W = F·d. As you can see in the attach 25 newton is the magnitude of the resultant force, so we have to find the magnitude of this force in the horizontal plane (the same plane of the displacement).  

Fx = F · cos (40°) ⇒ Fh = 19.15 newton.

⇒ W = F · d ⇒ W = Fx · d ⇒ W = 957.5 Joules (9.57 x 10² Joules)

Approximating W = 9.6 x 10² Joules.

Ver imagen carolinazimicz
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico