kloey444soccer kloey444soccer
  • 29-04-2022
  • Mathematics
contestada

An orchard sells 4 pounds of apples for one dollar how much would 5 pounds of apples cost

Respuesta :

allisonbarcenas21
allisonbarcenas21 allisonbarcenas21
  • 29-04-2022

Answer:

1.25

Step-by-step explanation:4 pounds equal to 1 dollar so that means that each pound equals to 0.25 cents. SO, now you multiply 0.25 x 5= 1.25

Answer Link

Otras preguntas

what is the pressure at 4000 km below earths surface
You have two cards with a sum of(-12) in your hand. What two cards do you have?
Question 4(Multiple Choice Worth 6 points) (03.01 LC) Which of the following is entitled to copyright protection? Inventions without a patent Items belonging
An isotope contains 26 protons, 24 electrons, and 32 neutrons. What is the identity of the isotope
How was the change in the powers of congress in the constitution an improvement over the articles of confederation
8 more than the quotient of a number p and 8 is 12
What is the significance of the Vedas? Select all that apply. A. They contributed to the development of Hinduism. B. They are likely the world's longest p
which of the following best explains why clear cutting forests is more destructive than selectivly cutting down trees in crests
Which chatracter(s) shows external character development?
Which two major nations did not join either the Warsaw Pact or NATO? Why did they choose to be neutral?