Using the z-distribution, it is found that the sample is enough evidence that the proportion is below 51%.
At the null hypotheses, it is tested if the proportion is of 51%, that is:
[tex]H_0: p = 0.51[/tex]
At the alternative hypotheses, it is tested if the proportion is less than 51%, hence:
[tex]H_1: p < 0.51[/tex].
The test statistic is given by:
[tex]z = \frac{\overline{p} - p}{\sqrt{\frac{p(1-p)}{n}}}[/tex]
In which:
In this problem, the parameters are given as follows:
[tex]p = 0.51, n = 250, \overline{p} = \frac{109}{250} = 0.436[/tex]
Hence, the test statistic is given by:
[tex]z = \frac{\overline{p} - p}{\sqrt{\frac{p(1-p)}{n}}}[/tex]
[tex]z = \frac{0.436 - 0.51}{\sqrt{\frac{0.51(0.49)}{250}}}[/tex]
z = -2.34.
Considering a left-tailed test, as we are testing if the proportion is less than a value, with a standard significance level of 0.05, the critical value is of [tex]z^{\ast} = -1.645[/tex].
Since the test statistic is less than the critical value for the left tailed test, we reject the null hypothesis, and find that the sample is enough evidence that the proportion is below 51%.
More can be learned about the z-distribution at https://brainly.com/question/26454209
#SPJ1