If an object is thrown upward from a 100-foot-high platform with an initial velocity of 64 feet
per second, then its height in feet is given by h(t) = -16t2 + 64t + 100 where t is time in
seconds. What is the maximum height reached by the object?

Respuesta :

Answer:

164 ft

Step-by-step explanation:

The TIME of maximum height   (this is a dome shaped parabola)

        will be given by t = -b/2a = - 64 / (2)(-16) = 2 sec

Putting in t = 2   into the equation will give the max height

-16 (2^2) + 64(2) + 100 = max = 164 ft

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico