I
same 7 kg ball.
9. A 10 N force and a 40 N force are acting in opposite direction on the
ball? What is the magnitude of the acceleration of the ball?

Respuesta :

Answer:

Here, m=10 kg

The resultant force acting on the body is

F=(98N)2+(6N)2=10N

Let the resultant force F makes an angle θ w.r.t. 8N force.

From figure, tanθ=8N6N=43

The resultant acceleration of the body is 

a=mF=10kg10N=1ms−2

The resulatnt acceleration is along the direction of the resulatnt force.

Hence, the resultant acceleration of the body is 1 ms−2 at an angle of tan−1(43) w.r.t. 8N force.

ACCESS MORE
EDU ACCESS