Answer:
Distance, d = 10800 meters
Explanation:
Given that,
Speed of the car v = 15 m/s
Time taken, t = 12 minutes = 720 s
We need to find the distance covered by the car during this time. It is given by the product of speed and time. It is given by :
d = v × t
[tex]d=15\ m/s\times 720\ s[/tex]
d = 10800 m
So, the distance covered by the car is 10800 meters. Hence, this is the required solution.