Respuesta :

Answer:

40%, 40%

Step-by-step explanation:

The % of shoppers that have an email account is

100 × Sum of shoppers under "email account" row/ Total number of shoppers

= 100 • (45+15)/150

= 40%

Same thing happens with the second question.

100 × Sum of shoppers in "Computer at home" column/ Total number of shoppers

= 100•(45+15)/150

= 40%

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico