Par on a golf course is 72. If a golfer shot rounds of 74, 67, and 73 in a tournament, what will she need to shoot on the final round to average par?

Respuesta :

Answer:

74

Step-by-step explanation:

By average definition:

(74 + 67 +73 +x) / 4 = 72

Multiply by 4

(74 + 67 +73 +x)  = 288

shift the first three terms on the right side

x = 288 -74 -67 -73 =  74

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico