0.72 L and 2.28 L of 1/5 M and 1/8 M HCl solution are required respectively to obtain 3 L of 1/7 M HCl.
The concentration of a solution is the amount of substance a given volume of the solution of that substance.
The final concentration and volume of the mixture is 3 L of 1/7 M HCl.
Let the volume of 1/5 M and 1/8 M HCl solution required be X and Y respectively.
X + Y = 3 L
Liters of y = 3 -
[.0.2 X + 0.125 * (3-X)] / 3 = 1/7
(0.2X + 0.375 - 0.125X) / 3 = 1/7
(0.075 X / 3) = 1/7 - 0.375/3
(0.075X / 3) = 0.018
Multiplying both sides by 3
0.075 X = 0.054
X = 0.72 L
Y = 2.28 L
Therefore, 0.72 L and 2.28 L of 1/5 M and 1/8 M HCl solution are required respectively.
Learn more about concentration at: https://brainly.com/question/24595796