bluemoosemoomo
bluemoosemoomo bluemoosemoomo
  • 27-04-2022
  • Mathematics
contestada

A 2-cup bottle of glass cleaner costs $9.12. What is the price per fluid ounce

Relax

Respuesta :

TheMansTired5 TheMansTired5
  • 27-04-2022

Answer:

$0.57

Step-by-step explanation:

In one cup there are eight fluid ounces

To find the cost per fluid ounce all you have to do is divide the price by how many ounces]

To find ounces= 2x8=16

To find price per ounce 9.12/16= .57

Answer Link

Otras preguntas

state two ways in which stress could impact negatively on student's performance at college or university​
do you guys think super straight is transphobic?
What was the first state to secede from the United States?
Please answer correctly !!!!!!!!!! Will mark Brianliest !!!!!!!!!!!!!!
According to the video, what are some tasks Electrical Engineers perform? Check all that apply. •designing and testing electrical equipment. • installing heatin
BRAINLIEST TO CORRECT
Given the triangle below, list its angles in order from smallest to largest.
BRAINLIEST TO CORRECT
fill in the gaps with the type 0 conditional senteces ayuda!!!!
A bridge can hold at most 80,000 pounds. A tow truck weighing 7,000 pounds is broken down on the bridge. If the average car weights 2,800 pounds, how many cars