Using the z-distribution, it is found that the smallest sample size required is given by:
B) 7 vehicles.
It is given by:
[tex]M = z\frac{\sigma}{\sqrt{n}}[/tex]
In which:
In this problem, we have a 90% confidence level, hence[tex]\alpha = 0.9[/tex], z is the value of Z that has a p-value of [tex]\frac{1+0.9}{2} = 0.95[/tex], so the critical value is z = 1.645.
The margin of error and the population standard deviation are given by, respectively:
[tex]M = 10, \sigma = 15[/tex].
Then, we solve for n to find the needed sample size.
[tex]M = z\frac{\sigma}{\sqrt{n}}[/tex]
[tex]10 = 1.645\frac{15}{\sqrt{n}}[/tex]
[tex]10\sqrt{n} = 1.645 \times 15[/tex]
[tex]\sqrt{n} = 1.645 \times 1.5[/tex]
[tex](\sqrt{n})^2 = (1.645 \times 1.5)^2[/tex]
[tex]n = 6.1[/tex]
Rounding up, 7 vehicles have to be sampled, hence option B is correct.
More can be learned about the z-distribution at https://brainly.com/question/25890103