Seudónimo Seudónimo
  • 30-01-2017
  • Mathematics
contestada

A local restaurant purchased 45 lbs of flour at a total cost of 38.25. What is the unit cost per pound?

Respuesta :

ickobob
ickobob ickobob
  • 30-01-2017
38.25/45=85

To double check: .85x45=38.25
Answer Link

Otras preguntas

why was it necessary to cooperate with people for unification in nepal​
Heeeeeeelp please ;-;
Convert 45 minutes to seconds. There are seconds in 45 minutes (Simplify your answer.) how many seconds are in 45 minutes​
1. What is the perimeter of the figure below. Simplify. 4x^3-5x 2x^3+6x 6x^3+x
In ΔTUV, the measure of ∠V=90°, UT = 65, VU = 56, and TV = 33. What ratio represents the cosine of ∠T?
Find the distance between each pair of points. Round to the nearest tenth if necessary. (-3, 6) (2,1)
What Northern group invaded the Ming Empire and defeated the Ming Army?
Mateo es _____ de Inma.
A mother wakes up in the middle of the night when she hears her 2-year-old daughter crying in the adjacent bedroom. In the morning, she does not have any memory
a. The good boy behaved well. (Underline the adverb in the sentence) b. Many of the houses in this neighbourhood (don’t/doesn’t) have garages. (Choose one form