Respuesta :

Answer:

C. $250

Step-by-step explanation:

-To find the unit rate you need to divide the Amount Earned by Time worked

-When you do this you get 6.25

-Then you multiply 6.25 by 40

-That equals 250 and therefore the answer is C

ACCESS MORE