A cone-shaped container has a height of 240 in. and a radius of 150 in. The cone is filled with a liquid chemical. The chemical evaporates at a rate of 12,000 in³ per week.

How many weeks will it take for all of the chemical to evaporate?

Use 3.14 to approximate pi.

Enter your answer in the box.

____ weeks

Respuesta :

palium
Volume of cone = (base area x height):3
Base Area = (pi) (r^2) = 3.14 (150in)^2 = 3.14 (22500in^2) = 70650in^2
Volume = (70650in^2 x 240in):3 = 5652000in^3

Weeks for the chemical to evaporate = (5652000 : 12000)in^3 = 471 weeks.
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico