gracehuanggh3006
gracehuanggh3006 gracehuanggh3006
  • 17-04-2022
  • Mathematics
contestada

Q: Ribbon cost $1.44 for 3 m.
(1) What is the cost per meter?
(2) How much would 5 m of ribbon cost?
(3) How much ribbon could you buy for $12?

Respuesta :

paulnneji
paulnneji paulnneji
  • 17-04-2022

Answer:

  1. 1.44 divided by 3m will give $0.48/
  2. 5 times 0.48 gives 2.4
  3. 12 times three divided by 1.44 gives$.25
Answer Link

Otras preguntas

What type of radiation can be used to kill bacteria in food?
The diameter of a sphere is multiplied by 1/5. What is the effect on the surface area? Answer choices: 5 times bigger 5 times smaller 25 times bigger 25 times s
A square has 7.5 inches. What is the area ?
Read this passage from "The American Dream." One of the first things we notice in this dream is an amazing universalism. It does not say some men, but it says a
Can someone plz explain and answer ASAP??
The speaker describes people who have been negatively impacted by the border. What land of challenges do you think the border presented them with? How does the
ompany paid $48,000 cash to purchase raw materials. The recognition of this event will: Multiple Choice not affect total assets, will decrease net income, and w
CAN SOMEONE ANSWER THIS REALLY FAST
Noah spins 2 spinners at the same time. Each spinner is numbered 1 through 4. If each spinner can land only in one of the numbered sections (not on a line), whi
A body weighing 188N moves with a speed of 5m/s in a horizontal circular path of radius 5m. Calculate the magnitude of the centripetal force acting on the body