Answer:
distance = 7 m
displacement = 5 m
Explanation:
distance moved by Amy is the total path length that she moved
so it is given as
[tex]d = d_1 + d_2[/tex]
here we have
[tex]d_1 = 3 m[/tex]
[tex]d_2 = 4 m[/tex]
so we have
[tex]d = 7 m[/tex]
now since both the distance that she moved is perpendicular to each other so total displacement of Amy is given as
[tex]d = \sqrt{d_1^2 + d_2^2}[/tex]
[tex]d = \sqrt{3^2 + 4^2} = 5 m[/tex]