ValadosMAla ValadosMAla
  • 27-01-2017
  • Mathematics
contestada

will upvote

The cost of 5 cartons of fresh cream is $8.75. What is the cost of 11 such cartons?
$12.75
$14.75
$19.25
$24.75

Respuesta :

redboy2000
redboy2000 redboy2000
  • 27-01-2017
5 cartons cost $8.75
Hence 1 carton costs:
8.75/5 = $1.75


Then multiply by 11

$1.75 x 11 = $19.25

Answer C :)
Answer Link
gbmking78
gbmking78 gbmking78
  • 06-01-2021

Answer:

5 cartons cost $8.75

Hence 1 carton costs:

8.75/5 = $1.75

Then multiply by 11

$1.75 x 11 = $19.25

Answer C :)

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

HELP ASAP - Choose the correct preposition to complete the following sentence. If no preposition should be used, select ∅.Ramiro y Alejandra van a viajar a Cost
Brainliest if you finish fast and simple and if correct!!!!!!!!! 1. The following scatter plot represents the relationship between a person's weight and the num
When did they Build the Serpent Mound
Writers need to completely understand essay prompts so they can be sure that they are:
https://brainly.com/invite/f6c2ad11c03cc635d6349ff4fa7661f7?utm_source=invite&utm_medium=link&utm_campaign=bfp_qpage_box&utm_term=parent
The average height of boys at Greg's school is 5'9" with a standard deviation of 2". Remember that Greg is 6'3". If we assume the population is normally distrib
Write: eight thousand twelve and two tenths in standard form.
I accidentally forgot how to calculate height pls help! im in 6th grade btw
PLEASE HELP WITH THIS QUESTION THANKS :)
When did the supreme court put an end to segregation.