donSassun2nkdog donSassun2nkdog
  • 27-01-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples is $5.60 for 4 pounds. write the price as a unit rate.

Respuesta :

conn2255
conn2255 conn2255
  • 27-01-2017
5.60 divided by 4 is 1.40$
The unit is 1.60
Answer Link
Аноним Аноним
  • 27-01-2017
5.6 divided by 4 equals 1.4 dollars for 1 pound.
Answer Link

Otras preguntas

what is the instrument used to measure an EKG?
Dave delivered 52 newspapers in all. Saturday & Sunday. He delivered 8 more newspapers on Sunday than on Saturday. How many newspapers did Dave deliver on S
it say solve by substitution -x+2y=-7 -2x-6y=-14
What is 23009040 in scientific notation ....???? HELP
for her book club, Sharon reads for 45 minutes each day. write an expression for the number of hours she reads in d days
When 6 is added to four times a number the result is 50 . Find the number
simplify problem if possible
What is the square root of 70080
what is the answer to 3x/ 8 - 1 = 5/8 ??
What do you call -6 and 6 or -3 and 3?