39016676a
39016676a 39016676a
  • 03-04-2022
  • Mathematics
contestada

Jorge bought 8 pounds of ground beef for $3.29 a pound. About how much did he pay altogether?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-04-2022

Answer:$24

Step-by-step explanation:

Answer Link
orlyjossen orlyjossen
  • 03-04-2022

Answer:

$26.32

Step-by-step explanation:

If one pound costs 3.29, you have to multiply by the number of pounds (8)

8·3.29=26.32 or 3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29=26.32

Answer Link

Otras preguntas

The variables x and y are inversely proportional, and y = 2 when x = 3. What is the value of y when x = 9?
What are the perfect square trinomials?
Name the process through which an amoeba aquires food from its external environment
what is the answer 3.5r=3(4+.5r)?
The variables x and y are directly proportional, and y=2 when x=3. What is the value of y when x=9
I throw a stone off a cliff 32 feet above the water.  The height of the stone in terms of time (in seconds) is given by h(t) = -16t2 + 128t + 32.  At what time
Can you name the trigonometric expression that is equivalent to the following expression 1/secant of x?
The length and width of a rectangle have a sum of 90. What dimensions give the maximum area?
What is the formula for Mg+AgNO3?
please help me solve for x: t=pd/2x
ACCESS MORE