Jessica5431
Jessica5431 Jessica5431
  • 31-03-2022
  • Mathematics
contestada

Robert bought 2.45 pounds of trail mix. The trail mix costs $6.75 per pound.

How much did Robert spend for the trail mix?

Respuesta :

fieryanswererft
fieryanswererft fieryanswererft
  • 31-03-2022

Answer:

Robert spent $16.5375 for the trail mix.

Explanation:

1 pounds ⇒ $6.75

2.45 pounds ⇒ ( $6.75 * 2.45 ) = $16.5375

Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-04-2022
  • Cost per pound=$6.75
  • Total bought=2.45lbs

Total cost:-

  • 2.45(6.75)
  • 16.54$
Answer Link

Otras preguntas

Simplify -|-5 + 2|. a)-7 b)-3 c)3 d)7
what is a Divergent boundary and where is located?
The government of Belgium provides three community councils to protect the interests of
A reaction contains two reactants, A and B. If A is doubled, there will be a greater number of effective collisions between reactants. TRUE FALSE
What am I supposed to do cause I definitely didn't do this right? Plz help!!!
The first self-governing representative assembly in the New World was called A. the House of Representatives. B. the House of Commons. C. the House of Bu
Helpp meeee pleaseeee
Mr. and Mrs. Delgado each own an equal number of shares of a stock.Mr. Delgado sells one-third of his shares for $2700. What was the value of Mr. and Mrs.Gelgad
What's a integer greater than 10 less than -15
four more than the product of one and a number x