irongp irongp
  • 31-03-2022
  • Mathematics
contestada

Larger is 32 ounces and sells for 2.99 and smaller is 18 ounce and sells for 1.59
What is the better buy

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 31-03-2022

Divide price by size of each and compare the u it price:


2.99/32 = 0.0934 per ounce


1.59/18 = 0.0883 per ounce


The 18 ounce do $1.59 has a lower cost per ounce so is the better buy

Answer Link

Otras preguntas

What is the amplitude of y=1/2 sin2x
Mini-Project: Cents and the Central Limit Theorem 1. Collect a sample of at least 50 pennies by setting aside all the pennies you receive in change for severa
Mini-Project: Cents and the Central Limit Theorem 1. Collect a sample of at least 50 pennies by setting aside all the pennies you receive in change for severa
What is the amplitude of y=1/2 sin2x
Simplify the expressions: cot 0 sec 0 A. Sin0 B. Csc0 C. Cos0 D. Cos* 0
How do you?...Multiply out and simplify 10(2x-1)-20x?
The function of the eardrum in the middle ear is to
how were north american colonies all similar in the 1700s?
you have a standard deck of 52 cards. you pick one card and then, with out putting the first card back, you pick a second card. what is the probability that bot
what is a high structure part of a church which has 5 letters