There were 500 animals at an animal shelter. On Saturday, 20 of the dogs and 15 of the cats were adopted. What percentage of the animals were adopted that day?

10%

5%

35%

7%

Respuesta :

Answer:

7%

Step-by-step explanation:

First, let's add the 20 dogs and 15 cats together to find the total number of animals adopted

20 + 15 = 35 animals adopted

We cand do 35 ÷ 200 to find how much of a percent 35 is of 500

35 / 500 = 0.07

Multiply this number by 100 to get a percent

0.07 × 100% = 7%

7% of the animals

Add 20 dogs to 15 cats which is 35 animals.
The way I figure this out is to see what percentage it could be in 100% then multiply that by 5.
To get 500 to 100, divide by 5. Then divide 35 by 5 to match which is 7.
35 is 7% of 500, so 7% of animals were adopted on Saturday
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico