Part a)
6.2% = 0.062
6.2% of 137,700 = 0.062*137700 = 8,537.40
=======================================================
Part b)
Tax from 1st job = 6.2% of 77,010 = 0.062*77010 = 4,774.62
Tax from 2nd job = 6.2% of 71,200 = 0.062*71,200 = 4,414.40
Total tax = 4,774.62 + 4,414.40 = 9,189.02
Amount overpaid = 9,189.02 - 8,537.40 = 651.62
Notice I subtracted off the result from part a)