The mass of H₂O in grams, must react to produce 50.00 g of O₂ is 56.31 grams.
Mass of any substance will be calculated by using their moles as:
n = W/M , where
W = given or required mass
M = molar mass
Given chemical reaction is:
2H₂O → 2H₂ + O₂
Moles of 50g of O₂ = 50g / 32 g/mol = 1.56 moles
From the stoichiometry of the reaction, it is clear that:
1 mole of O₂ = produced by 2 moles of H₂O
1.56 moles of O₂ = produced by 2×1.56=3.125 moles of H₂O
Now we calculate the mass of H₂O as:
W = (3.125mol)(18.02 g/mol) = 56.51g
Hence, option (d) is correct i.e. 56.51g.
To know more about moles, visit the below link:
https://brainly.com/question/15356425