Answer:
h = -16t^ 2 + 20t + 6 ....the ball will hit the ground when h = 0 0 = -16t^2 + 20t + 6 factor 0 = ( -8t - 2 ) ( 2t - 3) set each factor to 0 -8t - 2 = 0 and 2t - 3 = 0 -8t = 2 2t = 3 t = -2/8 = - 1/4 sec [reject] t = 3/2 sec = 1.5 sec Max ht will be reached at [ -b / 2a ] sec = -20 / [ 2(-16)] = 20/32 = 5/8 sec Sub this back ino the function -16(5/8)^ 2 + 20(5/8) + 6 = 12.25 ft
Step-by-step explanation:
mark me brainliest !!