The molar mass of water (h2o) is 18.0 g/mol. a sample of water has a mass of 18.0 g. how many moles of water are contained in this sample? 1.00 mole 18.0 moles 36.0 moles 324 moles

Respuesta :

The moles of water are contained in the given sample is 1 mole.

How do we calculate moles?

Moles of any substance will be calculated by using the below formula:

n = W/M , where

W = required mass

M = molar mass

Given molar mass of H₂O = 18.0 g/mol

Given mass of H₂O = 18.0 g

Moles of H₂O = 18.0 g / 18.0 g/mol = 1 moles

Hence option (1) is correct.

To know more about moles, visit the below link:

https://brainly.com/question/24631381

ACCESS MORE
EDU ACCESS