Based on the amount of soup made, the portions that Jan served the soup in, and the number of people who ordered, Jan definitely does have enough soup.
Jan made 5.5 liters of soup. In milliliters this is:
= 5.5 x 1,000
= 5,500 ml
Each person will get 260 ml portions so the number of people that can be served is:
= 5,500 / 260
= 21 people
As there are 20 people and Jan has enough for 21 people, she has enough soup to serve everyone.
Find out more on quantity served at https://brainly.com/question/11427099.