A 33.0-L container at 96.2 kPa and 35 °C contains 1.24 moles of oxygen.
An ideal gas is a hypothetical gas whose molecules occupy negligible space and have no interactions, and which consequently obeys the gas laws exactly.
First, we will convert 35°C to Kelvin using the following expression.
K = °C + 273.15 = 35 + 273.15 = 308 K
We want to calculate the number of moles of oxygen in a 33.0-L container at 96.2 kPa and 308 K. We will use the ideal gas equation.
P × V = n × R × T
n = P × V / R × T
n = 96.2 kPa × 33.0 L / (8.31 l.kPa/mol.K) × 308 K = 1.24 mol
where,
A 33.0-L container at 96.2 kPa and 35 °C contains 1.24 moles of oxygen.
Learn more about ideal gases here: https://brainly.com/question/15634266