pls help!! 15 points!

A trapezoidal prism undergoes a dilation. The surface area of the pre-image is 35 m2. The surface area of the image is 315 m². The height of the pre-image is 5.8 m. What is the height of the image? Enter your answer as a decimal in the box m​

pls help 15 pointsA trapezoidal prism undergoes a dilation The surface area of the preimage is 35 m2 The surface area of the image is 315 m The height of the pr class=

Respuesta :

When trapezoidal prism undergoes a dilation, the size of the prism changes

The height of the image is 52.2 meters

How to determine the height of the image?

The given parameters are:

A1 = 35 m²

A2 = 315 m²

H1 = 5.8 m

To calculate the height of the image, we make use of the following equivalent ratio

A1 : H1 = A2 : H2

So, we have:

35 : 5.8 = 315 : H

Express as fractions

35/5.8 = 315/H

Make H the subject

H = 315 * 5.8/35

Evaluate the product

H = 52.2

Hence, the height of the image is 52.2 meters

Read more about dilation at:

https://brainly.com/question/3457976

585056

Answer:

17.4

Step-by-step explanation:

Ver imagen 585056
ACCESS MORE
EDU ACCESS