60 points please help me i will appreciate it!

Answer:
[tex]\huge\boxed{\sf T = 682.4 \ K}[/tex]
Explanation:
Given Data:
Mole = n = 0.1 mol
Pressure = P = 530 mmHg = 0.7 atm
Volume = v = 8 L
Ideal gas constant = R = 0.8206 L atm K⁻¹ mol⁻¹
Required:
Temperature = T = ?
Formula:
Pv = nRT
Solution:
Rearranging for T
[tex]\displaystyle T = \frac{Pv}{nR} \\\\T = \frac{(0.7)(8)}{(0.1)(0.08206)} \\\\T = \frac{5.6}{0.008206} \\\\T = 682.4 \ K\\\\\rule[225]{225}{2}[/tex]