Respuesta :

Answer:

$16.50

Step-by-step explanation:

5/8 = 0.625

multiply that by 48 and you get 30

so 30 of the cupcakes are vanilla so you are going to multiply 30 by .55 which is the price per cupcake and you get 16.5 which is $16.50 dollars

5/8 of cup cakes

  • 48×5/8
  • 6(5)
  • 30

Cost of each=0.55

Total cost

  • 30×0.55
  • $16.5
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico