Respuesta :

Step-by-step explanation:

Circumference of circle is

[tex]2\pi \times r[/tex]

where r is the radius.

The radius here is 24 ft so the circumference is

[tex]2\pi(24) = 48\pi[/tex]

Circumference is

[tex]48\pi[/tex]

2. Remeber the radius is 24 not 24 pi, so the arc length is

[tex]7 \: ft[/tex]

Circumference of a circle = pi • diameter

pi • 48 feet = 150.7964474 feet


Arc length = angle (in radians) • radius

Your angle is given in degrees. To convert it into radians, multiply by (pi/180)

Your angle in radians is: 1.832595715 radians

Back to the formula

Arc length = 1.832595715 • 24

Arc length = 43.98229715 feet
ACCESS MORE
EDU ACCESS