A box is pushed across the floor for a distance of 5 metters with a force of 50N in 5 seconds. a. how much work is done? b. what is the power. also what formulas are used.​

Respuesta :

Answer:

50W

Explanation:

The formula and is

W = F × s

(force x distance)

W= 50 N× 5 m =250 N m=250 J

Done in 5 seconds the power is

p

=

W

t

where

t

=time

p

=

250

J

5

=

50 J

/s

=50 W

Answer:

Maybe 250 newtons

Explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico