a 600kg wrecking ball is swinging from a crane as shown. When the wrecking ball reached the bottom of the path, the wrecking ball is moving 10m/s

a 600kg wrecking ball is swinging from a crane as shown When the wrecking ball reached the bottom of the path the wrecking ball is moving 10ms class=

Respuesta :

Answer:

Explanation:

The picture is cut off so the wrecking ball and its path are not shown. It would be better if the whole picture is available.

Based on the written info, at the bottom of the path, the wrecking ball is moving at 10m/s.

The centripetal acceleration = velocity^2 / radius

= 10^2 / 25

= 100 / 25

= 4m/s^2

The centripetal force = mass * centripetal acceleration

= 600*4

= 2400N

As the ball is moving horizontally at the bottom, net vertical force is zero.

So Tension force in cable = Wrecking ball weight + Centripetal force

= 600*g + 2400

= 6000 + 2400; assuming g is 10m/s^2

= 8400N

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico