Donetta is investing $6000 in a stock fund that is offering a constant annual interest of 5%.

The interest in investing $6000 in a stock fund that is offering a constant annual interest of 5% is $300
Interest is the amount of money made from investing a particular amount of money over a period of time. It is given by:
I = PRT
I is interest, P is principal, R is rate and T is period
Donetta is investing $6000 in a stock fund that is offering a constant annual interest of 5%. Hence in one year:
I = 6000 * 5% * 1 year = 6000 * 0.05 * 1 = $300
The interest in investing $6000 in a stock fund that is offering a constant annual interest of 5% is $300
Find out more on interest at: https://brainly.com/question/25545513