A rocket is launched into the air. the projectile motion of the rocket can be modeled using h(t) = 112t –16t2, where t is the time since launch in seconds and h(t) is the height of the rocket at time t. when will the rocket be 196 feet in the air? after 2.0 seconds after 3.5 seconds after 4.5 seconds after 7.0 seconds

Respuesta :

The rocket will attain a height of 196 feet in 3.5 seconds. Then the correct option is B.

What is a factorization?

It is the method to separate the polynomial into parts and the parts will be in multiplication. And the value of the polynomial at this point will be zero.

A rocket is launched into the air.

The projectile motion of the rocket can be modeled using

h(t) = 112t – 16t²

where t is the time since the launch in seconds and h(t) is the height of the rocket at time t.

The time required for the rocket to be 196 feet in the air. Then we have

         112t – 16t² = 196

16t² – 112t + 196 = 0

  4t² – 28t + 49 = 0

On factorization we have

4t² – 28t + 49 = 0

(2t)² – 28t + 7² = 0

          (2t – 7)² = 0

             2t – 7 = 0

                      t = 3.5

Thus, the rocket will attain a height of 196 feet in 3.5 seconds.

More about the factorization link is given below.

https://brainly.com/question/6810544

Answer:

B. after 3.5 seconds

Step-by-step explanation:

i took the test

also:

196 = 112t - 16t²

-16t² + 112t - 196 = 0

4t² - 28t + 49 = 0

(2t - 7)² = 0

2t - 7 = 0

t = 7/2 = 3.5 sec

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico